Samsung 75CU8100 75 Inch Crystal 4K UHD HDR Smart TV
- Status: In Stock
- Brand: SAMSUNG
- Model: 75CU8100
- SKU: 75C81
Key Features
- Model: 75CU8100
- Motion Xcelerator, Ambient Mode, Auto Game Mode
- Dynamic Crystal Color, Crystal Processor 4K
- 75" UHD 4K (3840 x 2160) Display
- Analog Clean View, Triple Protection, 60Hz Refreshrate
| Main Features | |
| Refresh rate | 60hz |
| Display Type | LED |
| Screen Size | 75" |
| Resolution | 4K (3840 x 2160) |
| Response Time | 3.5ms |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Processor | Crystal Processor 4K |
| Operating System | Tizen™ Smart TV |
| Connectivity | |
| USB | USB x 2 |
| HDMI | HDMI x 3 |
| Bluetooth | Yes (BT5.2) |
| Wi-Fi | Yes (WiFi5) |
| LAN | YES |
| Audio | |
| Speaker System | Dolby vision 2CH |
| Audio Output | Sound Output (RMS): 20W |
| Power | |
| Power Supply | AC220-240V 50/60Hz |
| Power Consumption (Max) | Power Consumption (Max): 260W |
| Auto Power Off | YES |
| Auto Power Saving | YES |
| REMOTE | |
| Bluetooth | Yes - TM2360E Model |
| IR SENSOR | Yes |
| Physical Specification | |
| Dimension (L x W x H) | Set Size with Stand (WxHxD): 1676.7 x 1003.4 x 331.9 mm Set Size without Stand (WxHxD): 1676.7 x 960.3 x 26.6 mm Stand (Basic) (WxD): 1266.8 x 331.9 mm VESA Spec: 400 x 400 mm |